Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prowadzenie przedsiębiorstwa po ogłoszeniu upadłości

12 stycznia 2024 | Biznes | Paula Korol

Podstawowym celem prawa upadłościowego jest zaspokojenie wierzycieli dłużnika w jak najwyższym stopniu. Co do zasady syndyk realizuje ten cel w drodze likwidacji majątku upadłego, niekiedy jednak sytuacja przedsiębiorstwa pozwala na jego dalsze prowadzenie i pozyskanie tą drogą funduszy masy upadłości.

∑ Kto prowadzi przedsiębiorstwo upadłego?

Z chwilą ogłoszenia upadłości upadły traci prawo do zarządu swoim majątkiem, w tym w szczególności do prowadzenia swojego przedsiębiorstwa. Niezależnie od tego czy przedsiębiorstwo jest prowadzone w formie jednoosobowej działalności gospodarczej czy spółki w jego miejsce wchodzi syndyk.

Dalsze prowadzenie działalności nie będzie nosiło charakteru zwykłej działalności gospodarczej. Syndyk wykonuje obowiązki przedsiębiorcy jednak nie prowadzi faktycznej działalności we własnym imieniu lecz na rzecz masy upadłości. Syndyk jest zobowiązany prowadzić przedsiębiorstwo upadłego tak aby zachować go w niepogorszonym stanie.

Dalsze prowadzenie przedsiębiorstwa nie jest swobodną decyzją syndyka a uzależnione jest od zgody rady wierzycielu lub sędziego – komisarza. Syndyk jest zatem zobowiązany do złożenia stosownego wniosku, który musi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12770

Wydanie: 12770

Spis treści
Zamów abonament